Ako upratať domácnosť po chorobe? 6 tipov na efektívne vyčistenie celého príbytku
Obdobie respiračných ochorení je v plnom prúde, čo počuť kdekoľvek na verejnosti podľa kašľa, kýchania a chrapľavého hlasu. Čo robiť, keď ste už chorobu v domácnosti úspešne prekonali? Držte sa týchto šiestich tipov a domácnosť bude na tom opäť dobre.
1. Vyhoďte všetko osmrkané
Všetky hygienické vreckovky, toaletné papiere, kuchynské utierky patria do koša a kôš je dobré hneď vysypať a následne vydezinfikovať. Pokiaľ používate látkové vreckovky, tak ich nezabudnite vyprať na najvyššiu možnú teplotu s použitím nejakej superzabijáckej aviváže, napríklad tejto. Bude o nej ešte reč, takže na ňu nezabudnete.
2. Prezlečte a vyperte posteľnú bielizeň
Tento bod by mal mať oveľa dlhší názov, lebo tam patrí aj – pokiaľ je to možné, operte aj periny a vankúše a všetky prikrývky, ktoré ste počas choroby používali. Pri detských chorobách sa často stáva, že deti nestihnú dobehnúť – v tomto prípade očistite všetko zasiahnuté (aj matrac) enzymatickým čističom. Zbaví to danú veci zápachu. Následne pokojne použite nejakú účinnú dezinfekciu. Čo sa týka prania, asi ste ešte na smrtiacu aviváž nezabudli, všakže 🙂
3. Vydezinfikujte miesta dotyku
Presne toto sú miesta, ktorých sa často dotýkame – záchodové dosky, splachovače, vodovodné batérie, kľučky, vypínače na svetlo, ale aj mobil, notebook alebo ovládač od televízora. Často opomínané sú napríklad zábradlia pri schodoch alebo kľučky na oknách. Vždy sa uistite, ako vaša dezinfekcia funguje – na trhu sú také, ktoré dezinfikujú prakticky do minúty, aj také, ktoré potrebujú na vyzabíjanie baktérií a vírusov aspoň 15 minút. Všetko však nájdete v návode na použitie tej-ktorej dezinfekcie.
4. Dobre vyvetrajte a využite žiariče
Dobré preluftovanie bytu je vhodné aj pri chorobe ako takej, po chorobe je však už nutnosťou. Pokiaľ máte k dispozícii germicídny žiarič (kedysi nazývaný horské slnko), tak využite aj ten – dajte si len pozor na rastliny, zvieratá a ľudí v miestnosti. Súčasné germicídne žiariče už vedia pracovať efektívne aj za prítomnosti ľudí. Staré horské slnká (Chirana Sirius) však už nemajú nič spoločné s novými výrobkami pod názvom „horské slnko“ – tie nové slúžia už len ako soláriá (prípadne je ich reklama mierená na žiarič, s ktorým si v tele vyrobíte vitamín D). My germicídny žiarič nemáme, ale zato máme čističku vzduchu, ktorú využívame hlavne počas peľovej sezóny – po chorobe však zapínam aj tú.
5. Vydezinfikujte a očistite kúpeľňu
V kúpeľni trávime dosť času niekoľkokrát denne – zamerajte sa tu opäť na miesta kontaktu, operte uteráky, osušky, predložky a pokiaľ máte, tak aj sprchový záves.
6. Vymeňte / vydezinfikujte zubné kefky
Je mi jasné, že pokiaľ máte novú zubnú kefku, tak nie vždy je ochota sa s ňou hneď rozlúčiť. Skúste však spraviť nasledovné. Kefku najprv dajte do vriacej vody (štetinami nadol). Nechajte ju tam 10 minút postáť a následnej ju namočte na minimálne pol hodiny do Listerinu alebo do peroxidu vodíka. Tento tip mám od svojho zubára.
Hotovo? Výborne, teraz už len doupratujte svoj domov tak, ako ste zvyknutí a hneď sa vám bude ľahšie dýchať 🙂
Ak sa vám článok páčil, tak mi napíšte alebo ma sledujte niekde tu:
Ak chcete podporiť moju tvorbu, tak mi môžete prispieť na kávu – pomôžete tak rozvoju mojej tvorby a prinášaniu ďalších skvelých tipov.
Jeden komentár
Spätný odkaz: