Na čo môžeme použiť parný čistič a čo radšej vynechať?
Parný čistič je momentálne jednou z top metód ekologického čistenia. Na čistenie potrebujete len destilovanú vodu (teda, ideálne, vždy sa ale riaďte návodom na použitie), ktorú prístroj premení na paru s teplotou od 50 do 200°C – záleží od prístroja.
Čo teda parou čistiť môžeme?
1. Obkladačky, dlaždice a škáry
Ak sa na niečo parný čistič naozaj hodí, tak je to čistenie všetkých možných obkladov a ich škár. Výborný je aj na dlaždice na zemi – preto, ak nejaké máte, porozhliadnite sa aj po možnosti kúpiť si väčší parný čistič, ktorý viete využiť aj týmto spôsobom.
2. Sanita
Vďaka horúcej pare má „parní kachna“ vynikajúcu schopnosť (dokázateľnej) dezinfekcie. V kúpeľni je to hotová radosť – viete ním čistiť všetku sanitu, dokonca aj záchod. Skvelo tiež eliminuje vodný kameň, takže hor sa do toho!
3. Chladnička a mraznička
PRO TIP: Keď rozmrazujete mrazničku, použite parný čistič a ľad pôjde dolu jedna radosť 🙂 Okrem toho môžete využiť dezinfekčné schopnosti pary aj priamo v chladničke – len pozor na sklá, aby tam nenastal teplotný šok, tie si umyte pekne krásne klasicky.
4. Rúra
Takto – parný čistič vám úplne nevyčistí rúru, ktorú ste používali 10 rokov, piekli v nej denne klobásky bez prikrytia a nevenovali jej údržbe ani sekundu. Veľmi však pomôže pri zvlhčení špiny – tú musíte následne odstrániť aj tak mechanicky. Na bežnú údržbu rúry je ale super, hlavne na mriežky a podobné ťažko sa drhnúce časti.
5. Gril
Ak máte vonkajší gril, tak parný čistič viete použiť aj tam – platí ale to isté, čo pri rúre. Ak ste gril zanedbávali príliš dlho, tak sa do toho budete musieť oprieť aj mechanicky, para tomu vie ale veľmi pomôcť.
6. Dezinfekcia klietok na zvieratá a zvieracích záchodov
Máte doma psíka, ktorý má svoju klietku? Alebo prenosku na cesty k veterinárovi? Chováte vtáky alebo máte mačky? Pri domácich zvieratách opäť viete využiť silu pary. Rybičky z toho vynechajte.
7. Naparovanie závesov a záclon
Pokiaľ máte závesy a záclony, ktoré znesú aj paru, tak veselo do toho! Netreba ich žehliť, len zavesiť a o zvyšok sa postaráte raz-dva parným čističom.
8. Jedálenské stoličky pre deti, prebaľovacie pulty
Z čias, keď som upratovala vily, viem, že detské jedálenské stoličky vedia byť na čistenie niekde v piatom kruhu pekla. Kopa záhybov, v nich jedálny lístok z celého týždňa, no celé zle. Para vie všetky tieto zvyšky pekne zmäkčiť a potom som to už len dočistila handrou a na záver preparila na dezinfekciu. Ta-dááá.
9. Auto
Ak ste ako ja, a na ukľudnenie pozeráte detailingové čistenia áut (však nie som sama), tak viete, že parný čistič používa asi tak každý automaniak. Tento je môj najobľúbenejší a čím väčší bordel, tým väčšia radosť z pozerania 🙂
10. Čistenie čalúnenia
V tomto prípade ale platí – OPATRNE. Nikdy nečistite celé čalúnenie, na to slúžia tepovače, aby neostalo v tkanine alebo molitane vlhko a nezačalo vám to všetko plesnivieť. Na čistenie malých škvŕn je ale para super, len zabezpečte, aby to čo najrýchlejšie po čistení vyschlo.
11. Dezinfekcia smetného koša
Hlavne počas leta je polčas rozpadu (alebo rozkladu?) o čosi vyšší a baktérie sa šíria rýchlo a zbesilo. Neváhajte teda použiť parnú kačku aj na smetiak – ten vnútorný alebo aj vonkajší.
Nezabudnite, že parný čistič nie je zázračný prostriedok na všetko a niektoré veci (hlavne tie znečistenejšie) musíte na samotné čistenie predpripraviť (napríklad nanesením čističa – keď to chcete v eko verzii tak ako totálny nadšenec vám odporúčam čističe od slovenskej značky Chistee). Nie všetko pôjde dole len parou – napríklad pri zapečenom mäse na grile budete musieť použiť aj takú tú drôtenú kefku, ale použitie pary vám podstatne zjednoduší oškrabávanie.
Tiež nezabúdajte, že špina sa len tak nevyparí. Ak čistíte niečo ozaj zákerné (odtoky v umývadle, napríklad), tak špina odstrekuje do okolia. Preto je dôležité prijať fakt, že po čistení parou ešte musíte veci preliať vodou / pretrieť čistou handrou / doleštiť. Za tie čisté odtoky to ale stojí, nie?
Na čo však nie je vhodné parný čistič použiť?
Jemné tkaniny
Niektoré látky vydržia čistenie parou bez problémov, všeobecne sa však takýto silný parný ráz nemá používať na hodváb, vlnu a kašmír. Ak ho už takto použiť chcete, tak použite nádstavec, ktorý vodnú paru rozptýli na čo najväčší povrch a choďte na to z diaľky.
Akékoľvek podlahy, ktoré neznesú veľa vody
Čiže drevo, ktoré nebolo poriadne zalakované, laminátové podlahy a všeobecne všetko, čo sa vie nejakým spôsobom pri kontakte s vodou vykrútiť alebo vyduť.
Všetko natreté farbou, ktorá sa riedi vodou
Ak máte drevené dvere, ktoré boli natreté olejovou farbou, budú v pohode. Ak ste ich však natreli farbou, ktoré sa riedi vodou, tak ich parou nečistite. Opäť raz pripomínam, že takéto chyby vedia byť drahé.
Studené sklá
Parný čistič vie byť super pomocníkom pri umývaní okien, ALE vonku nesmie byť zima. Hrozí totiž, že vám okenná tabuľa pod vplyvom teplotného šoku praskne.
Velúr, semiš a inak spracovaná koža
Koža na svoje čistenie potrebuje špeciálne prostriedky na to určené. Nepoužívajte paru, vie koži v akomkoľvek spracovaní veľmi nepríjemne uškodiť.
Porózne materiály
Tu toho spadá naozaj veľa – drevo (aj bambus), tehly (takže tie pekné tehlové obklady čistite pekne krásne naďalej oprašovaním), mramor, omietky, …
Koberce a matrace
Parný čistič môže byť použitý na čistenie týchto vecí, ale len na malých úsekoch – keď tam máte nejaký fliačik alebo tak. Na koberce a matrace patrí tepovač / extraktor, ktorý vie vodu (alebo paru) nielen vpustiť, ale aj vysať. Keď aj čistíte malé škvrnky na týchto veciach, snažte sa potom, aby čo najrýchlejšie vyschli – prirazte ich k radiátoru, pustite ventilátor a tak.
Akákoľvek elektronika
Treba tu niečo dodávať? Proste para a televízory, telefóny, počítače, reproduktory, a tak ďalej k sebe nepatria.
Ako si vybrať parný čistič?
Na záver ešte pár trikov, čo treba pri výbere parného čističa zvážiť. Ja, ako vlastník lacného kusu, by som si už nejakú neznámu značku NIKDY nevybrala. Popravde, toto mám vyhliadnuté, ale kúpim si to až keď sa mi pokazí táto moja záležitosť.
Do úvahy vezmite:
- veľkosť priestorov, v ktorých chcete čistič používať (je to byt? Dom? Bude sa používať aj v garáži?) Chcete ručný čistič alebo pojazdný čistič alebo parný mop?
- budete ho používať aj na podlahy? V tomto prípade si vyberajte medzi pojazdným čističom alebo parným mopom.
- aká je rýchlosť nahrievania?
- Aká je veľkosť nádobky na vodu? Veľkosť 0,5 litra vám vydrží na cca. 15 minút práce. Ak však chcete doliať ďalšiu vodu, musíte počkať, kým prístroj vychladne (toto platí pre jednokomorové – tie jednoduchšie – čističe)
- výkon čističa. Čím výkonnejší parný čistič máte, tým väčší tlak pary poskytuje a tým rýchlejšie vie veci vyčistiť.
- aké má funkcie? Má bezpečnostnú poistku, aby sa nedala otvoriť natlakovaná nádoba? Má funkciu regulácie pary?
Ako posledné dám už len pikošku – viete o tom, že prvý parný čistič uviedla na trh talianska firma Ariete v roku 1997? Už viete 🙂