Lekárnička na cesty – na toto určite nezabudnite
Čaká vás dovolenka a neviete, aké praktické veci si zabaliť so sebou? Vitajte v druhom diele seriálu o dôležitých veciach, ktoré sa vám môžu hodiť na dovolenke – tentokrát o lekárničke na cesty.
Z obsahu vynechám klasickú autolekárničku, toto sú veci, ktoré je fajn zabaliť si naviac. Niektoré v autolekárničke sú, niektoré nie, takže si to prispôsobte podľa seba. Aby ste na nič nezabudli, na konci článku nájdete pdf so zoznamom, ktorý si môžete stiahnuť, vytlačiť a pri balení odškrtávať 🙂
1. Dezinfekcia
Uplynulá pandémia nás celkom vytrénovala v používaní dezinfekcie, aj napriek tomu chcem zopakovať – do lekárničky si zabaľte prípravok na hygienu rúk, pokožky, povrchov aj rán.
2. Repelent
Krásny letný večer pri jazere? Kto vidí romantiku a kto roj krvilačných komárov? Každopádne, či sa už chystáte k moru, na hory alebo niekde na lúku, je fajn použiť repelent. Viete sa tak vyhnúť nielen poštípaniu od komárov, ale aj napríklad prisatiu kliešťa a potenciálnej nákaze lymskou boreliózou alebo kliešťovou encefalitídou.
3. Probiotiká
Idete do krajiny s problematickou vodou alebo ste zablúdili v okolí salaša? Preventívne dávky probiotík vám pomôžu ustáť možné črevné problémy s menšími až žiadnymi problémami. Navyše, sú oveľa účinnejšie ako „vypaľovanie červa“ a rozhodne vám neublížia.
4. Dezinfekcia po bazéne
Toto som musela zaradiť do samostatnej kategórie, aby sa to pri klasickej dezinfekcii nestratilo. Pokiaľ vás čaká príjemný wellness alebo sa idete vyblázniť do aquaparku, tak si po ukončení kúpania nohy poriadne vysušte a nastriekajte dezinfekciou. Eliminujete tak to, že si z takéhoto verejného priestoru niečo odnesiete.
1. Špeciálne lieky
Ak máte špecifický problém, dlhodobo užívate lieky alebo ste napríklad diabetik, tak si tieto záležitosti jednoznačne baľte ako prvé. Vyhnete sa tak nepríjemnostiam typu „a kde ti to mám teraz zohnať?“ a zjednodušíte tak život sebe aj spolucestujúcim.
2. Antihistaminiká
Nemusíte byť alergik, aby ste si antihistaminiká preventívne pribalili – občas totiž ľudské telo svojsky zareaguje na novú flóru v mieste pobytu. Pokiaľ máte alergie, tak lieky zvážte podľa toho, čo máte predpísané lekárom. Tiež si pribaľte niečo po uštipnutí hmyzom, nech si zjednodušíte hojenie.
3. Lieky proti bolesti a horúčke
Ani jedno, ani druhé nie je nič príjemné, a v drvivej väčšine prípadov (nie som si istá, či vo všetkých) sú lieky proti bolesti zároveň vhodné na znižovanie telesnej teploty. Prežiť dovolenku s jedným, či druhým, je hrôza, takže jednoznačne si ich nezabudnite pribaliť. Tiež si tam prihoďte teplomer, aby ste mali čím tú teplotu správne vyhodnotiť.
4. Lieky proti hnačke
V prvej časti som spomínala probiotiká, ale ak ste sa na ne vykašľali alebo bol bacil Cyril silnejší, potrebujete niečo na zahustenie stolice, ideálne s čo najrýchlejším účinkom.
5. Masť na popáleniny
Tu je využitie opäť mnohoraké – od zjednodušenia hojenia spálenín od slnka až po nešťastné náhody pri opekačke. Okrem klasického panthenolu odporúčam pribaliť aj masť na premastenie suchých miest, keď už budú miesta vyhojené.
6. Kvapky do nosa, očí alebo uší
Pokiaľ mávate pravidelné problémy s týmito záležitosťami, tak ani neváhajte, predovšetkým kvapky do uší vedia zabrániť intenzívnej hrôze.
7. Antimykotiká
Leto, bazény, … Musím pokračovať? Nemusím, pribaľte si antimykotiká.
8. Masť proti bolesti
Čaká vás aktívna dovolenka? Pribaľte si masť alebo gél proti bolesti. Čaká vás pasívna dovolenka, ale možno sa donútite niekde vybehnúť? Pribaľte si masť alebo gél proti bolesti.
8. Obväzy, náplasti
Veľmi verím tomu, že nikto z vás nebude musieť vybaliť obväzy (a vlastne nič zo spomenutého) z lekárničky, je však fajn mať ich zbalené. Nezabudnite ani na náplasti a nožnice. Verím tomu, že nožnice oceníte vo viacerých prípadoch a neostanú len súčasťou lekárničky 🙂
Ste na konci! Držím palce, aby všetko z tohto článku (teda, zo sekcie „Následky“) ostalo tak, ako ste to pred výletom zabalili 🙂